Panele czy deska - co wybrać na podłogę?
- Szczegóły
Naturalna estetyka drewna doceniana jest w wielu stylach aranżacji wnętrz, dlatego spośród wielu materiałów podłogowych szczególną popularnością cieszą się deski drewniane i drewnopodobne panele laminowane. Które z nich będą lepszym wyborem? W czym deski przewyższają panele laminowane, a jakie cechy sprawiają, że panele mają przewagę nad deskami?
Co decyduje o trwałości paneli i desek?
Remont lub wykonanie podłogi jest inwestycją na lata. Nic więc dziwnego, że każdy, kto stoi przed takim wyzwaniem, rozważa różne materiały nie tylko pod kątem estetyki, ale przede wszystkim trwałości. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wytrzymałość materiału jest jego budowa. Panele wykonane są z kilku warstw płyty HDF i wykończone laminatem zabezpieczającym przed wilgocią podłoża. Te o wyższej jakości pokryte są dodatkowo warstwą żywicy, dzięki której mają większą odporność na zarysowania i niekorzystne działanie wody. Drewniane deski są natomiast połączeniem kilku warstw drewna. Wykończenie w postaci 2-4 milimetrowej deszczułki z wysokogatunkowego drewna wpływa na zwiększenie jakości podłogi, czyniąc ją bardziej odporną na ścieranie. Jak można zauważyć, oba materiały charakteryzują się trwałością. Co zatem sprawia, że deski uznaje się za solidne wykończenie podłogi mające przewagę nad panelami?
Podłoga, która wymaga renowacji – zaleta czy wada?
Deski drewniane wymagają pielęgnacji w postaci zabiegów impregnacyjnych i konserwujących raz w roku. Z tego powodu wiele osób decyduje się na drewnopodobne panele laminowane, które są łatwiejsze w eksploatacji i nie wymagają dodatkowych czynności pielęgnacyjnych. Co jednak sprawia, że mimo dodatkowej pracy, deska podłogowa to bardzo częsty wybór? Otóż drewno można poddać renowacji. Wszelkie rysy i uszkodzenia można usunąć przy użyciu przeznaczonych do tego preparatów i narzędzi. Dzięki temu podłoga z drewna to inwestycja na lata. Rysy i ubytki w panelach są nie do usunięcia, jednak z uwagi na atrakcyjną cenę i prosty montaż, łatwiej jest je wymienić po kilku latach użytkowania.