Co warto wiedzieć o zakupie schodów do domu?
- Szczegóły
Odpowiednie wyposażenie wnętrza i jego aranżacja ma duże znaczenie dla ostatecznego wyglądu domu lub mieszkania. Szczególnie ważne są te przedmioty, które ze względu na swe rozmiary i usytuowanie są bardzo dobrze widoczne. Do tej kategorii można zaliczyć zarówno drzwi wewnętrzne, jak i podłogi oraz schody do domu. To ostatnie nierzadko staną się nawet elementem dominującym, a ich potencjał dekoracyjny jest niezwykle duży. Zobaczmy, o czym warto wiedzieć przy zakupie schodów.
Jaki rodzaj schodów wybrać?
Schody mogą stać się wspaniałym elementem wystroju wnętrza, niezależnie od jego charakteru i stylu. Jedną z najważniejszych kwestii będzie jednak dopasowanie ich wyglądu do koncepcji aranżacyjnej. Będzie to istotne zarówno z uwagi na wybór samej konstrukcji i jej kształtu, jak i na materiały, z jakich zostaną wykonane. We wnętrzach tradycyjnych najczęściej schody będą wykonane z drewna i zyskają klasyczny charakter. Przy standardowej wysokości kondygnacji zwykle wybierane są schody dwubiegowe z jednym spocznikiem, czyli płaskim elementem ułatwiającym „złapanie oddechu”. Ze względu na oszczędność miejsca często schody projektowane są jako zabiegowe, tj. pozbawione spocznika. W nowoczesnych aranżacjach często pojawia się konstrukcja metalowa z drewnianymi stopniami, choć popularne jest także drewno. Jeśli chodzi o kształty schodów, to bardzo modne są schody półkowe, a także dywanowe. Zainteresowaniem cieszą się również schody z połączenia stali i szkła.
O czym pamiętać z uwagi na funkcjonalność?
Decydując się na konkretny rodzaj schodów, nie można zapominać o ich podstawowej funkcji, a więc ułatwieniu wchodzenia na wyższe kondygnacje. Jeśli z budynku będą korzystać osoby starsze lub dzieci nie powinno zabraknąć barierek zabezpieczających oraz poręczy ułatwiających wchodzenie. Ważna będzie także obecność spoczników, a przy schodach zabiegowych wystarczająca szerokość wszystkich stopni. Trzeba również zadbać o to, by powierzchnia stopni nie była byt śliska, a szerokość schodów pozwalała na wygodne wchodzenie.